Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Uvod u PHP

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj komentara : 47
Age : 33
Mjesto : Cazin
Registration date : 2008-03-22

Uvod u PHP Empty
KomentarNaslov komentara: Uvod u PHP   Uvod u PHP Icon_minitimeMon Mar 31, 2008 10:44 pm

U ovome tutorialu ću vas pokušati uvesti u svijet php i mysql dinamičkog programiranja za web stranice. Za početak bitno je znati što je to php. E pa php vam je skriptni jezik „otvorenoga koda“ za web programiranje. Dakle php je potpuno besplatan. Ako se pitate zašto koristiti php evo jednoga jednostavnog primjera. Zamislite da imate stranicu na koju se dodaju novosti svakodnevno. Kada bi takva stranica bila u htmlu bilo bi potrebo da bi dodali novu vijest skinuti html fajl sa servera dodati novu vijest pa sve zajedno ponovno uploadati. To bi bilo više nego komplicirano ako se na stranicu vijesti dodaju svakodnevo i ako ih još k tome dodaje više osoba. No sa php-om i mysql-om je to jednostavno riješiti tako da napišemo skriptu za dodavnje novosti. Pomoću takve skripte moguće je preko vašeg browsera dodati vijest tako da popunite određeni formular i kliknete dodaj vijest.

No dosta objašnjenja o tome što php može nego krenimo o kako testirati skripte na windows računalu. Ako se pitate zašto testirati skripte na vašem računalu a ne na serveru sa podrškom za php odgovor je jednostavan. Prije nego je stranica spremna za uploadanje na internet potrebno je sve isprobati, popraviti eventualne greške kojih će siguno biti. To bi bilo prekomplicirano raditi tako da stalno dižemo na server tamo probavmo pa onda opet offline ispravljamo. Ovako sve radimo offline.

Sve što vam je za to potreno je program appserv, ja ga koristim u verziji 2.4.1, vjerujem da postoji novija ali za nju nemam potrebe. Uglavnom downloadajte sa neta appserv, velik je oko 10mb. Kada ste ga skinuli preostaje vam ga instalirati.

Ako imate nešto veći hard predlažemn da ga instalirate na zasebnu particiju od 1-2GB, jer program ostavlja neke fajlove po disku na koji je instaliran. No dobro to nije niti važno, niti obavezno, appserv možete instalirati i na c: disk. Pretpostaviti cu da ste ga instlirali na c:/appserv te cu u ostatku teksta koristiti tu putanju.

Kada ste instalirali appserv na vaše računalo je instaliran apache server sa podrškom za php i mysql, te phpmyadminom ( program za upravljanje bazama podataka). Sada kad imate appserv sve vaše skripte spremajte u c:/appserv/www, a preko browsera do skripte dolazite tako da upisete http://localhost/ . U foderu www možete imati i podfoldere i tada je putanja do skripte koja se nalazi u podfolderu http://localhost/podfolder .

Do sada bi vam već trebalo biti jasno kako koristite appserv. U nastavku ću napisati kako napisati neke jednostavne primjere u php-u. Da ne zaboravim reći da biste programirali u php-u morate znati neke osnove html-a.

Evo primjera kako da php ispiše neki tekst:

Kod:
<?php
echo "ovo je moja prva php skripta<br>";
?>
Sada taj fajl spremite u www folder kao proba.php

Analizirajmo taj kod.
govori da počinje php skripta.
echo naredba kaže php-u da ispiše tekst pod navodnicima.
Ne zaboravite na kraju napisati ; jer neće raditi.
<br> je html kod kopji označava prelazak u novi red.
?> završava php kod.

Sada u browser upišite http://localhost/proba.php
Kada to upišete trebalo bi se na ekranu ispisati: ovo je moja prva php skripta.

Evo jednog primjera korištenja varijable, iako ćemo barijable posebno objasniti u sljedećem tutorialu.

Kod:
<?php
$ime = " Ivan ";
$web = " www.trekbase.net ";
$email = " moja@adresa.net ";

echo " Vi ste $ime, vaša web stranica je $web, a vaš email je $email ";
?>

Analizirajmo kod:
$ime, $web, $email su varijable kojima samo dodjelili neke vrijednosti koje se nalaze unutar navodnika.
Echo ispisuje tekst sa sadržajima varijabli na određenim mjestima.
Na vrh Go down
https://etteam.yoo7.com
 
Uvod u PHP
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Uvod u C programski jezik
» Visual Basic. NET 2005 uvod

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
 :: Web Programiranje :: PHP-
Idi na: